Czorsztyn – moc trakcji przez cały rok

Czorsztyn to jedna z najbardziej znanych miejscowości nad zalewem, który zaczerpnął od niej swoją nazwę. Znany jest przede wszystkim ze swojego zamku, ale to także rejon sprzyjający aktywnemu wypoczynkowi i sportom wodnym. Na turystów czeka rozbudowana baza noclegowa i oznakowane szlaki, a w zimie także stacja narciarska na górze Wdżar.

Zamek w Czorsztynie, który wybudowano za czasów Kazimierza Wielkiego, do dziś przetrwał niestety jako ruiny, nie zachowała się całość murów i wyposażenia, tak jak po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego – w Niedzicy. Jest on jednak otwarty dla zwiedzających w sezonie turystycznym. W środku zobaczyć można znaleziska archeologiczne i plansze, przedstawiające dzieje zamku oraz zrekonstruowane zamkowe piwnice. Trasa zwiedzania prowadzi przez dziedziniec, basztę, pomieszczenia Zamku Średniego i Zamek Górny. Stamtąd rozciąga się piękny widok na panoramę okolicy, z niezwykle malowniczym jeziorem i sąsiednim zamkiem niedzickim oraz otaczającymi ten teren górami – Pieninami Spiskimi i Tatrami. Pomiędzy zamkami w Czorsztynie i w Niedzicy kursuje statek wycieczkowy, można również wybrać się w dłuższy rejs wokół jeziora. Jest ono, co warto wspomnieć, świetnym miejscem do uprawienia windsurfingu, kitesurfingu, żeglugi. Wielbiciele sportów wodnych mogą również skorzystać ze spływów kajakowych i raftingu przełomami Dunajca, wzdłuż głębokich na kilkaset metrów wąwozów.

Z kolei na górze Wdżar znajduje się jedno z najbardziej cenionych stanowisk paralotniowych w Polsce, jak też górskie trasy rowerowe, ścieżki edukacyjne, całoroczny tor saneczkowy, mini zoo i zaplecze gastronomiczne. W zimie działa tutaj ośrodek narciarski z wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi, a także szkółką narciarską dla dzieci – jest więc to świetne miejsce, aby rozpocząć przygodę z narciarstwem.

Ze względu na różnorodność atrakcji dostępnych przez cały rok, w okolicy znaleźć można liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe, hotele oraz prywatne kwatery i gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Czorsztyn ma również niezwykłą perełkę – Osada Czorsztyn to zespół XIX wiecznych willi, w których znajduje się zaplecze noclegowe, umiejscowionych na półwyspie Stylchyn. W skansenowych budynkach nie brakuje wygód dla gości i dodatkowych atrakcji. Będąc w okolicy nietrudno również spotkać ciągle żywy góralski folklor w postaci regionalnych kapel w ludowych strojach i kulinarnych specjałów.