Przewodnik po Lublinie – najciekawsze miejsca

Tym, co najbardziej urzeka przyjezdnych w zwanym Kozim Grodzie – Lublinie jest z pewnością piękny Rynek z licznymi kawiarenkami, restauracjami i zabytkowymi kamieniczkami. Miasto jest sukcesywnie odrestaurowywane i samo centrum może poszczycić się obecnie odnowioną zabudową. Jednak Lublin to nie tylko sławny deptak i jego okolice, to także ciekawe z punktu widzenia historycznego zabytki i szlaki. Poruszając się nimi można poznać niezwykłą przeszłość tego miejsca.

Widoczny z każdego punktu widokowego w mieście Lubelski Zamek Królewski () został wybudowany w XII wieku. Od 1957 roku znajduje się w nim muzeum, w którego wnętrzu kryją się liczne wystawy dostępne dla zwiedzających. Podziwiać można dzieła sztuki malarskiej, a także zbiory starodawnych przedmiotów z czasów rycerskich – broń, zbroje, czy monety. Chętni mogą także wejść na basztę z tarasem, by móc zachwycać się widoczną stąd panoramą miasta. Co do zamków, warto tu wspomnieć o gmachach w Szczytnie ().

Żaden turysta nie może przegapić niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Znajduje się on nieco dalej od centrum, ale warto wybrać się tam żeby poczuć specyficzny klimat tego miejsca, zapoznać się z jego historią i na własne oczy przekonać się jak wyglądało miejsce będące istotnym punktem w planie „ostatecznej eliminacji kwestii żydowskiej” Hitlera i III Rzeszy. Wrażenie potęguje fakt, że wydarzenia odbyły się stosunkowo niedawno, a budynki oraz przedmioty pozostałe po więźniach zachowane są w bardzo dobrym stanie. Zwiedzać można pod kierunkiem przewodnika lub samodzielnie, idąc szlakiem siedemnastu szklanych tabliczek umiejscowionych w różnych miejscach obozu.

Wszystkich tych, których znudziło już tradycyjne zwiedzanie, może zainteresować podróż podziemnymi szlakami Lublina. 280–metrowa trasa prowadzi przez połączenie staromiejskich piwnic. Podziemny labirynt pozwoli zapoznać się z historią rozwoju przestrzennego miasta, które ukazują dostępne tam makiety. Taka wycieczka ma nie tylko głęboki sens edukacyjny ale dostarcza też niezwykłych przeżyć zwiedzającym.

Wspomniane atrakcje turystyczne to nie wszystko, co można zobaczyć. Aby na własnej skórze przekonać się czego jeszcze można tam doświadczyć wystarczy dowiedzieć się, gdzie w mieście znajdują się noclegi  noclegi (). Lublin zapewni resztę oferując różnorodne atrakcje trafiające w gust przyjezdnych. Baza noclegowa miasta jest dobrze rozbudowana i ciekawie umiejscowiona. Konkurencyjne ceny zapewnią dobranie lokum pod własne potrzeby. Gdy to już nastąpi nie pozostaje nic innego jak swobodne odkrywanie zakątków tego intrygującego miasta.