Unieście z nutą historii

Wczasy w Unieściu to nie tylko okazja do zażywania relaksujących kąpieli morskich i słonecznych. Miejscowość kryje bowiem wiele niewyjaśnionych tajemnic wojennych, które do dziś intrygują badaczy i historyków. Na terenach należących administracyjnie do Unieścia i sąsiednich okolic istniał niegdyś poligon doświadczalny niemieckich wojsk. W okresie II wojny światowej przeprowadzano tutaj eksperymenty dotyczące najnowszych wynalazków militarnych, dokonywano pomiarów osiągów i opracowywano rewolucyjne rozwiązania technologiczne. Część z nich znalazła zastosowanie w szeregach armii i na wodnych obszarach bitew. Ustalono, że na terenie jednostki udoskonalano między innymi wodnosamoloty i łodzie latające. Te niezwykłe osiągnięcia germańskiej myśli technologicznej budzą zainteresowanie miłośników militariów i historyków badających realia II wojny światowej.

Ciekawostkę stanowi odkrycie betonowego pasa, który prowadzi wprost do znajdującego się na terenie poligonu jeziora. Jego przeznaczeniem było prawdopodobnie rozpędzanie maszyn lotniczych, choć lokalne pogłoski wspominają również o innym, niejasnym celu. Mieszkańcy kurortu są przekonani, że legenda o istnieniu tajemnych korytarzy łączących poligon z Unieściem ma w sobie ziarno prawdy, a militarne zabudowania kryją w sobie jeszcze niejedną fascynującą zagadkę.

Unieście to doskonała propozycja dla osób planujących wakacyjne nocowanie nad Bałtykiem. Decyduje o tym atrakcyjność miejsca i dostępność noclegów w konkurencyjnych cenach.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek jest pomnik w formie monumentalnej kotwicy. Wykonano go w hołdzie dla tych rybaków, którzy nigdy nie wrócili z połowu lub morskiej wyprawy. W czasie sztormu Bałtyk posiada bowiem ukryte, gniewne oblicze, które pochłonęło niezliczonych śmiałków i tych, których na wodach spotkało niespodziewane nieszczęście. To właśnie ich upamiętnia symbol znajdujący się tuż przy zejściu na lokalną plażę. W Unieściu znajduje się interesujący pod względem architektonicznym kościół p. w. Matki Bożej Gwiazdy Morza. Odwiedzając świątynię warto spojrzeć na wyjątkową figurę Maryi tronującej. Wyróżnia ją zaskakujące podobieństwo do słynnej figurki znajdującej się w katalońskim klasztorze benedyktynów. Prawdopodobnie autor rzeźby inspirował się zagranicznym wizerunkiem, choć nie udało się ustalić jej pochodzenia.