Weekendowy wyjazd – Częstochowa

Kierunkiem, który warto rozważyć planując wolny weekend, jest bez wątpienia Częstochowa. To duże miasto (dwunaste co do wielkości w całym kraju) w województwie śląskim, oferujące wiele ciekawostek i smaczków, które są gwarantem dobrze spędzonego czasu.

Myśląc Częstochowa, na pewno większość z nas ma przed oczami przede wszystkim bazylikę na Jasnej Górze. To bez wątpienia kluczowy i najważniejszy element tego miasta, do którego wprost nie można nie zajrzeć. Bardzo popularne wśród szkół ponadgimnazjalnych jest organizowanie wycieczek w to miejsce dla swoich uczniów. Zwyczajowo wierzy się bowiem, że modlitwa przy świętym obrazie pomóc ma w uzyskaniu świadectwa dojrzałości. Z samym obrazem wiąże się ciekawa legenda. Powstać miał jako malunek św. Łukasza Ewangelisty na deskach stołu Maryi. Następnie trafił do Konstantynopola, a do wschodniej Europy za pośrednictwem Lwa Halickiego, który ściągnął ją na Ruś. Charakterystyczną cechą malowidła są blizny – najlepiej rozpoznawalne trzy na policzku Maryi, ale także te na szyi, gdzie znajduje się ich aż sześć.

Jednak nie tylko dla obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (wikipedia.org/wiki/Obraz_Matki_Boskiej_Cz%C4%99stochowskiej) warto przyjechać w to miejsce. Sam klasztor, pochodzący z XV wieku robi niemałe wrażenie na odwiedzających turystach. Jego historia (był świadkiem i niejako głównym bohaterem wydarzeń związanych z potopem szwedzkim, opisanym w książkach Henryka Sienkiewicza) i klimat sprawia, że zwiedzający to miejsce ludzie niezmiennie od lat dostają tak zwanych ciarek na skórze. Jest to budynek słynący nie tylko swoją historią, ale także atrakcyjny dla każdego konesera stylów i samej architektury. Do czynienia tu bowiem mamy chociażby z niezwykłym, unikalnym sklepieniem gotyckim (w formie krzyżowej) czy też zdobioną kruchtą, będącą wejściem.

Jeśli znudzimy się już sakralną częścią miasta, nic nie stoi na przeszkodzie ażeby ruszyć w tę bardziej nowoczesną część. Częstochowa to bowiem tętniące życiem miasto, pełne sklepów, galerii handlowych czy straganów. Część z nich, z naturalnych powodów, oferuje przedmioty i pamiątki związane z religijną stroną miasta, nie jest to jednak jedyny element.

Jeśli zaś chodzi o noclegi, Częstochowa dla turystów ma przygotowane liczne hotele, hostele, schroniska turystyczne czy pola namiotowe (meteor-turystyka.pl/noclegi,czestochowa,0.html). Baza noclegowa jest naprawdę bogata i nie będzie problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.